Ładowanie

The Dave Clark Five: brytyjska inwazja i ich miejsce w historii rocka

The Dave Clark Five w 1964 roku – Mike Smith, Lenny Davidson, Denis Payton, Rick Huxley, Dave Clark. Fot. MGM, Public domain, via Wikimedia Commons

The Dave Clark Five: brytyjska inwazja i ich miejsce w historii rocka

The Dave Clark Five, zespół, który zdominował listy przebojów w latach 60., pozostaje jednym z najbardziej pamiętnych zespołów ery Brytyjskiej Inwazji. Dzięki przebojom takim jak „Glad All Over” i ich licznym występom w The Ed Sullivan Show, zespół zdobył serca fanów po obu stronach Atlantyku.

The Dave Clark Five, znani również jako DC5, byli brytyjskim zespołem rockowym z Tottenham w Londynie, który powstał w 1958 roku. Na zdjęciu z 1964 roku widzimy klasyczny skład zespołu: Mike Smith (klawisze i wokal), Lenny Davidson (gitara prowadząca), Denis Payton (saksofon, harmonijka i gitara rytmiczna), Rick Huxley (gitara basowa) oraz Dave Clark (perkusja i wokal wspierający). To właśnie ten skład odniósł największy sukces na scenie muzycznej.

Lider zespołu, Dave Clark, nie tylko grał na perkusji, ale również pełnił rolę producenta i współautora wielu utworów. W styczniu 1964 roku zespół zdobył pierwsze miejsce na UK Singles Chart z piosenką „Glad All Over”, która pokonała „I Want to Hold Your Hand” The Beatles. Sukces ten otworzył drzwi do międzynarodowej kariery, a zespół szybko stał się jednym z najważniejszych przedstawicieli Brytyjskiej Inwazji.

Ich energetyczne i pełne pasji występy przyciągały uwagę publiczności, a zespół zyskał popularność również w Stanach Zjednoczonych. W marcu 1964 roku The Dave Clark Five byli drugą grupą Brytyjskiej Inwazji, która pojawiła się w The Ed Sullivan Show, zaraz po The Beatles. W sumie wystąpili tam 18 razy, co było rekordem wśród brytyjskich zespołów tego okresu.

Zespół zasłynął z takich hitów jak „Bits and Pieces”, „Can’t You See That She’s Mine”, „Catch Us If You Can” i „Everybody Knows”. Ich cover piosenki Bobby’ego Daya „Over and Over” zdobył pierwsze miejsce na amerykańskiej liście Billboard Hot 100 w grudniu 1965 roku. The Dave Clark Five nie tylko dominowali na listach przebojów, ale również pojawili się w filmie „Catch Us If You Can” z 1965 roku, który w USA znany był pod tytułem „Having a Wild Weekend”.

Choć zespół rozpadł się na początku 1970 roku, ich muzyka pozostaje wpływowa do dziś. Dave Clark kontynuował swoją karierę muzyczną, prowadząc grupę Dave Clark & Friends do 1973 roku. W 2008 roku The Dave Clark Five zostali wprowadzeni do Rock and Roll Hall of Fame, co było hołdem dla ich wkładu w rozwój muzyki rockowej.

Po rozpadzie zespołu, członkowie DC5 poszli różnymi ścieżkami. Mike Smith zmarł w 2008 roku, Denis Payton w 2006 roku, a Rick Huxley w 2013 roku. Lenny Davidson przez wiele lat uczył gry na gitarze, a Dave Clark zajął się produkcją medialną i muzyczną, m.in. tworząc musical „Time”.

The Dave Clark Five, mimo upływu lat, pozostają jednym z symboli złotej ery rock and rolla. Ich muzyka i dziedzictwo wciąż inspirują kolejne pokolenia artystów i fanów na całym świecie.

Share this content:

Opublikuj komentarz